Zaštita od prenapona za fotonaponske instalacije

 

Zaštita od prenapona za PV instalacije uvijek ima dvije strane. Prenaponi se mogu spojiti u sustav i na istosmjernoj (DC) i na izmjeničnoj (AC) strani. Kao rezultat se npr. može oštetiti pretvarač. OBO zaštita od prenapona štiti sve strane pouzdano i sveobuhvatno. Postojeći podatkovni vodiči također se mogu sigurno integrirati u izjednačavanje potencijala pomoću odgovarajućih zaštitnih uređaja.

Zaštita od prenapona za instalacije bez vanjskog sustava zaštite od udara munja

Kod instalacija bez vanjskog sustava zaštite od udara munja standardi ne zahtijevaju prenaponsku zaštitu na strani istosmjerne struje. Unatoč tome, uporaba zaštite snažno se preporučuje kako bi fotonaponska instalacija bila zaštićena u slučaju pojave prenapona, na primjer zbog radova na mreži. Time se istovremeno osigurava dostupnost instalacije.

Kako bi se osigurala najbolja moguća zaštita pretvarača od opasnih prenapona, potrebno je koristiti uređaje za zaštitu od prenapona i na istosmjernoj i na izmjeničnoj strani izravno na ulazima i na izlazu.

Prilikom odabira uređaja prenaponske zaštite za istosmjernu naponsku stranu fotonaponske instalacije, maksimalni napon praznog hoda PV instalacije ni u kojem slučaju ne smije premašiti maksimalni trajni napon uređaja prenaponske zaštite. Broj potrebnih zaštitnih uređaja proizlazi iz broja MPP trackera u dotičnoj PV instalaciji.

Ako je pretvarač spojen na informacijske ili komunikacijske sustave, te vodiče također treba integrirati u izjednačavanje potencijala pomoću odgovarajućih uređaja za zaštitu od prenapona.

Sustavi zaštite od prenapona za PV instalacije

Proizvodni program za sve različite zahtjeve:

  • Kombinirani odvodnici struje munje
  • Zaštita od prenapona za energetsku i podatkovnu tehnologiju
  • Kompletna sustavna rješenja, prethodno sastavljeno i montirano u kućište
  • Kombinirani odvodnik prenapona za DC stranu fotonaponske instalacije
 
Relevantne smjernice

Sljedeće smjernice moraju se uzeti u obzir za standardiziranu prenaponsku zaštitu fotonaponskih instalacija:

  • Kako bi se spriječilo oštećenje zbog prenapona, za krovne PV instalacije preporučuje se sustav zaštite od udara munja u skladu s VDE 0185-305-3 (IEC/ EN 62305-3).
  • Analiza rizika prema VDE 0185-305-2 pomaže odrediti potrebu za sustavom zaštite od udara munja i potrebni razred zaštite od udara munja. Ovo se odnosi samo na slučajeve u kojima druge smjernice, kao što su državni građevinski propisi, ne zahtijevaju druge sustave zaštite od udara munja.
    Za složene PV instalacije koje se montiraju na otvorenom, kao što su PV elektrane ili solarni parkovi sa zahtjevom za povećanom dostupnošću, nužnost ili potrebu za dodatnim mjerama općenito treba provjeriti pomoću VDE 0185-305-2.
  • Samo zaštićena instalacija može izdržati naprezanja kojima je izložena i dugoročno sigurno proizvoditi energiju. U novoj verziji smjernice VdS 2010. (veljača 2021.), osiguravatelji imovine i dalje preporučuju unutarnju zaštitu od prenapona za vanjske PV instalacije.
  • Standardi serije VDE 0100 vrijede za montažu PV instalacije napajanja, posebno DIN VDE 0100-712.
  • Ako je PV instalacija novo montirana i spojena na električnu instalaciju, treba koristiti zaštitu od prenapona (tip 2 / razred II) na strani izmjenične struje prema DIN VDE 0100-443 i DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-4-44 i 60364-7-712).
  • Zbog dodatne reference u DIN VDE 0100-712 na VDE 0185-305-3, Dodatak 5, postoji potreba za sustavom zaštite od prenapona na strani izmjenične struje kao i na strani istosmjerne struje kako bi se osigurala sigurnost pretvarača u instalacijama s vanjskim sustavom zaštite od udara munja.
Uređaji za zaštitu od prenapona: izbor i potreban broj

Prilikom odabira posebno treba uzeti u obzir sljedeće točke:

  • Maksimalni trajni napon uređaja za zaštitu od prenapona za istosmjernu naponsku stranu fotonaponske instalacije nikada ne smije premašiti maksimalni napon praznog hoda fotonaponske instalacije.
  • Broj potrebnih zaštitnih uređaja proizlazi iz broja MPP trackera u dotičnoj PV instalaciji.
  • Ako je pretvarač spojen na informacijske ili komunikacijske sustave, te vodiče također treba integrirati u izjednačavanje potencijala pomoću odgovarajućih uređaja za zaštitu od prenapona. 

U PV instalacijama na zgradama pretvarač se postavlja izravno na krov, u potkrovlje, ali često i u podrum, ovisno o lokalnim uvjetima. Prilikom postavljanja u podrumu, ima smisla koristiti zaštitu od prenapona ne samo ispred pretvarača, već i na mjestu gdje vodiči ulaze u zgradu kako bi se izbjeglo vanjsko induktivno spajanje.

OBO rješenja za sigurnu fotonaponsku instalaciju

Zaštita od prenapona za PV instalacije uvijek ima dvije strane: Prenaponi se mogu spojiti u instalaciju i na strani istosmjerne struje i na strani izmjenične struje iz raznih razloga i tako oštetiti, na primjer, pretvarače. OBO zaštita od prenapona pouzdano štiti sve strane. Za zaštitu DC ulaza pretvarača, OBO nudi portfelj kombiniranih kutija sa zaštitom od udara munja i prenapona. 

 

Brzi pristup

 

Product highlights for surge protection

 
 
 

Ovo bi vas također moglo zanimati

 

Mogućnost kontakta

OBO BETTERMANN d.o.o.+385 (0)42 215 780info@obo.hr

Također možete koristiti naš kontaktni obrazac

Oslovljavanje

* Obavezni podaci

Potpuno ste slobodni kontaktirati nas putem ovog obrasca ili koristiti druge komunikacijske kanale. Ako koristite ovaj način, u obaveznim poljima tražimo podatke koji su obično u potpisu vaše e-mail poruke i za koje iz iskustva znamo da su neophodni kako bi na odgovarajući način odgovorili vašem zahtjevu. Nadalje, slobodno nam pošaljete dodatne informacije koje su korisne za osobni kontakt i odgovaranje na vaš zahtjev. Pojedinosti o obradi podataka od strane tvrtke OBO možete pronaći u Izjavi o zaštiti podataka.