Izjednačavanje potencijala za fotonaponske instalacije

 

Fizički razmak između PV instalacije i vanjskog sustava zaštite od udara munja uvijek se mora održavati kako bi se instalacija zaštitila. Ako to nije moguće zbog lokalnih uvjeta, potrebni razmak može biti manji, ako

▪ je PV instalacija integrirana u vanjski sustav zaštite od udara munja
▪ se implementira izolirani sustav, npr. s visokonaponskim, izoliranim odvodnikom isCon®.

Važne mjere

Da bi se osigurala ukupna zaštita fotonaponske instalacije, u obzir se moraju uzeti sljedeće točke:

  • Lokalno uzemljenje (dodatna sabirnica) mora se spojiti s glavnim izjednačenjem potencijala (glavna sabirnica).
  • Vodiči za izjednačenje potencijala moraju se postaviti paralelno s DC vodičima, jedan uz drugi.
  • Vodiči za prijenos podataka moraju se uzeti u obzir kod izrade zaštitnog koncepta.

Četiri koraka za potpunu zaštitu fotonaponskih instalacija

Korak 1: Provjera sigurnosnog razmaka
Ako se sigurnosni razmak ne može održati, međusobno se moraju spojiti metalni dijelovi tako da mogu provoditi struju munje.

Korak 2: Provjera mjera zaštite
Primjer: za izjednačenje potencijala na DC i AC strani postavljaju se odvodnici struje munje (tip 1)

Korak 3: Vodiči za prijenos podataka
Vodiči za prijenos podataka moraju se uzeti u obzir kod izrade zaštitnog koncepta.

Korak 4: Izjednačenje potencijala
Na naponskom pretvaraču mora se izvesti lokalno izjednačenje potencijala.

 

Sigurnosni razmak za fotonaponske instalacije

Sustav zaštite od udara munja mora prema DIN EN 62305 biti postavljen na sigurnosni razmak (s) od dijelova PV sustava. U pravilu je dovoljan sigurnosni razmak (s) od 0,5 m do 1 m.

Klima uređaji, električni senzori i fotonaponske instalacije su primjeri za krovne konstrukcije kod kojih se mora pridržavati sigurnosni razmak. Sigurnosni razmak je potreban kako bi se izbjeglo opasno iskrenje i prijelaz djelomične struje munje između vanjskog sustava zaštite od munje i metalnih dijelova zgrade i električnih uređaja. Baš prilikom naknadne instalacije fotonaponske instalacije to često nije moguće. Sigurno rješenje: OBO izolirani isCon® sustav otporan na visoki napon. S isCon® vodičem može se sigurno održati sigurnosni razmak od 0,75 m u zraku i 1,5 m kod čvrstih građevinskih materijala.

Ako se sigurnosni razmak ne može održati

Ako se sigurnosni razmak prema VDE 0185-305-3 (IEC/ EN 62305-3) ne može održati iz strukturnih razloga, PV instalacija mora imati ispitane komponente koje mogu nositi struju munje od 16 mm2 CU ili 25 mmAluminij se može integrirati u sustav zaštite od udara munja. Komponente zaštite od udara munja koje će se priključiti moraju biti ispitane prema VDE 0185-561-1 (IEC/ EN 62561-1). U tim slučajevima također su potrebni uređaji za zaštitu od prenapona tipa 1 (razred I) ili kombinirani odvodnici tipa 1+2 (razred I+II) na istosmjernoj strani, budući da se struje munje ne mogu kontrolirati u zgradi.

Ovako postignuto potrebno izjednačavanje potencijala zaštite od udara munja povezuje sve metalne i elektrovodljive komponente instalacije, uključujući i sustav uzemljenja, s normiranim sustavom zaštite od udara munja. Prema VDE 0185-305 dijelovi 3 i 4 (IEC/ EN 62305-3, -4), treba koristiti uređaje za zaštitu od prenapona (SPD) su tip 1 (razred I) ili kombinirane odvodnike tipa 1+2 (razred I+II) za vodiče koje vode u zgradu.   To vrijedi i za krov i za tlo, za izmjeničnu kao i za istosmjernu stranu PV sustava napajanja.

DIN VDE 0100-443 (VDE 0100-443) i DIN VDE 0100-712 (VDE 0100-712) odlučujući su po pitanju potrebe za mjerama zaštite od prenapona.

 

Položaj hvataljki

Hvataljke moraju biti postavljene tako da fotonaponski moduli nisu zasjenjeni. Već je mala sjena dovoljna da smanji učinkovitost cijelog sustava. Prema VDE 0185-305-3, dod. 5 hvataljka mora biti udaljena od modula najmanje 108 X promjer. Treba napomenuti da fotonaponska instalacija mora ostati unutar zaštitnog područja hvataljki. S OBO-ovim izoliranim isCon® sustavom otpornim na visoki napon, sigurnosni razmak može se sigurno održavati.

 

Brzi pristup

 

Product highlights for equipotential bonding

 
 
 

Ovo bi vas također moglo zanimati

 

Mogućnost kontakta

OBO BETTERMANN d.o.o.+385 (0)42 215 780info@obo.hr

Također možete koristiti naš kontaktni obrazac

Oslovljavanje

* Obavezni podaci

Potpuno ste slobodni kontaktirati nas putem ovog obrasca ili koristiti druge komunikacijske kanale. Ako koristite ovaj način, u obaveznim poljima tražimo podatke koji su obično u potpisu vaše e-mail poruke i za koje iz iskustva znamo da su neophodni kako bi na odgovarajući način odgovorili vašem zahtjevu. Nadalje, slobodno nam pošaljete dodatne informacije koje su korisne za osobni kontakt i odgovaranje na vaš zahtjev. Pojedinosti o obradi podataka od strane tvrtke OBO možete pronaći u Izjavi o zaštiti podataka.